Ma már tisztában vagyunk a tejalapú táplálás jelentőségéről 12 hónapos korig. Az első 1 év elteltével azonban hajlamosak vagyunk lazábbra engedni a táplálkozási gyeplőt, mivel a gyerek most már „mindent ehet”.
A babának vannak ugyan fogai, de a kicsik szervezetét meg tudja terhelni a felnőtt menü. Ha a babvárás idején még nem tettük meg, akkor most újabb lehetőség kínálkozik az életmódunk megreformálására. A Magyar Gyermekorvosok Társaságának táplálkozási felméréséből kiderült, az 1-3 éves gyermekeket ma úgy etetik, hogy jó eséllyel egészségtelen felnőtt válhat belőlük.
A gyermekorvosok kutatásából kiderült, hogy a kisgyerekek a napi sószükségletük (500 mg) 300-400%-át fogyasztják el naponta. A hosszantartó túl sok nátrium fogyasztás emeli a vérnyomást és megterheli a kisgyermek veséjét. A sok só a vér sűrűségét emeli meg. A szervezet erre úgy reagál, hogy szomjas lesz, és sok vizet iszik, amíg a vér sűrűsége helyreáll, de ennek következtében megnő a keringő vér mennyisége az erekben. Több vér egy zárt rendszerben emeli a nyomást, a vérnyomást. Ezért ügyelnünk kell arra, hogy gyermekünk ne fogyasszon túlzottan sós ételeket az első három évben, ezzel nem csak a magas nátrium bevitelt kerülhetjük el, de kialakíthatjuk a pici felnőttkori ízlését is.
Hogyan csökkentsük a nátrium bevitelt?
1) Minél kevesebb hozzáadott sót használjunk ételkészítéshez!
2) Készételek helyett magunk főzzük ételeinket!
3) A hagyományos sót cseréljük le csökkentett nátrium tartalmú, himalája vagy parajdi sóra
4) A sós nassolnivalók helyett fogyasszunk friss zöldséget, gyümölcsöt, pl. felkarikázott répát
5) Ellenőrizzük a csomagolásokon a termékek nátrium tartalmát, válasszunk gyermekek számára készült ételeket, italokat
6) Magas nátrium tartalmú élelmiszerek közé soroljuk a készételeket, sós ropogtatnivalókat, chipseket, kenyereket, sajtokat, kolbászokat és szalámikat, ezek ne szerepeljenek rendszeresen a gyerekek étrendjében, ha mégis adunk nekik, csak kis mennyiségben történjen ez, vagy igyekezzünk magunk elkészíteni otthon.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: